RODZAJE GAŚNIC





Ze względu na typ środka gaśniczego możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzaje gaśnic:

gaśnice proszkowe
gaśnice pianowe (płynowe)
gaśnice śniegowe (CO2)

Ile gaśnic na m2?

W większości przypadków jedna gaśnica z 2 kg środka gaśniczego na 100 m2 jednej strefy pożarowej (jeśli posiadamy lokal w wieloma strefami pożarowymi odpowiednia ilośc gaśnic musi się znajdować się w każdej strefie pożarowej osobno)


GRUPY POŻARÓW

Grupa pożarów A:
pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu których obok innych zjawisk powstaje zjawisko żarzenia, np.: drewno, papier, węgiel, tworzywo sztuczne, tkaniny, słoma.

Grupa pożarów B:
pożary cieczy palnych i substancji stałych topiących się wskutek ciepła wytworzonego podczas pożaru, np.: benzyna, alkohole, aceton.

Grupa pożarów C:
pożary gazów, np.: wodór, acetylen, gaz ziemny.

Grupa pożarów D:
pożary metali lekkich, np.: magnez, glin, potas, sód.

Grupa pożarów E:
służy do gaszenia pożarów z grupy e.
To oznaczenie już wyszło z użycia jednak gaśnica typu e stosowana była do gaszenia urządzeń pod napięciem, lub miejsc gdzie takie urządzenia były używane

Grupa pożarów F:
pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.




GAŚNICE PROSZKOWE

Gaśnice proszkowe to najbardziej popularne gaśnice w Polsce. Występują w wersji stałociśnieniowej i z dodatkowym zbiornikiem. Przeznaczone są głównie do gaszenia pożarów z grup ABC lub BC.
W porównaniu do innych rodzajów gaśnic – o podobnych rozmiarach, charakteryzują się największą skutecznością gaśniczą.

Gaśnica proszkowa – do czego używamy?
Gaśnice proszkowe 1 kg i 2 kg znajdują zastosowanie jako zabezpieczenie samochodów osobowych, dostawczych, kampingów, łodzi itp.

Większe gaśnice proszkowe (4, 6, 9 i 12 kg) służą jako zabezpieczenie obiektów użyteczności publicznej, pomieszczeń biurowych, hal przemysłowych i magazynowych.

Gaśnica do użytku domowego
W domach zastosowanie znajdują jako zabezpieczenie pomieszczeń technicznych takich jak kotłownia, garaż lub warsztat. To właśnie w tych pomieszczeniach może dojść do pożarów charakteryzujących się dużą siłą, z którą mogą sobie poradzić właśnie gaśnice proszkowe.



GAŚNICE PIANOWE PŁYNOWE

Gaśnice pianowe to rodzaj gaśnic, w których środkiem gaśniczym jest piana gaśnicza, która powstaje z koncentratu środka pianotwórczego i wody. Na rynku dostępne są zarówno wersje stałociśnieniowe jak i z dodatkowym zbiornikiem zasilającym. Skutecznie gaszą pożary z grup AB lub ABF (w zależności od zastosowanego środka pianotwórczego).

Gaśnica pianowa – do czego używamy?
Mniejsze gaśnice płynowe (2 i 3 litrowe) znajdują zastosowanie przede wszystkim w gastronomii (np. restauracjach) gdzie wymagane jest posiadanie gaśnic do gaszenia palących się olejów i tłuszczów jadalnych (grupa pożarów F). Większe gaśnice pianowe (6 i 9 litowe) powszechnie stosowane są jako gaśnica do lokalu użytkowego – pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, szkół, magazynów cieczy palnych i w portach lotniczych.

Gaśnica pianowa do użytku domowego
Do domu poleca się stosowanie gaśnic pianowych (płynowych), ponieważ cechują się one szerokim zakresem gaszenia (pożary z grup ABF). Gaszą przede wszystkim pożary olejów i tłuszczy jadalnych (F), które stanowią duże niebezpieczeństwo w przypadku gaszenia zwykłą wodą. Dodatkowo można ich używać do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V z zachowaniem minimalnej odległości 1 m od gaszonego urządzenia. Sprzątanie po ich użyciu nie jest tak trudne jak po użyciu zwykłych gaśnic proszkowych.



GAŚNICE ŚNIEGOWE

W gaśnicach śniegowych środkiem gaśniczym jest dwutlenek węgla. Gaśnice tego typu występują tylko w wersji stałociśnieniowej. Przeznaczone są do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych topiących się (B), czyli np. nafty, benzyny, alkoholi, farb i lakierów.

Gaśnica śniegowa a proszkowa
Gaśnice śniegowe znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują urządzenia wrażliwe na pył i wszelkie zabrudzenia (gdzie stosowanie gaśnic proszkowych nie jest wskazane). Dlatego możemy najczęściej je spotkać w lakierniach, zakładach energetycznych lub halach przemysłowych.

Jaka gaśnica do elektryki w domu?
W warunkach domowych znajdzie zastosowanie tzw. „gaśnica komputerówka”, która może służyć do gaszenia wszelkiej domowej elektroniki (np. komputera, telewizora, sprzętu hi-fi, itp.). Dzięki zastosowaniu specjalnej dyszy niwelowany jest szok termiczny, który mógłby dokonać dodatkowych szkód. Nie pozostawia śladu po użyciu i może być stosowana do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl